Як розповів NV Бізнес головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій, у березні ситуація на валютному ринку виглядала доволі непогано: вочевидь резерви на кінець березня будуть значно вищими за січневий прогноз НБУ ($26,3 млрд), а курсовий спред знизився. «Укріплення гривні на неофіційному ринку відбувалося під впливом і економічних, і психологічних факторів. Серед перших є традиційне сезонне збільшення пропозиції валюти з боку аграріїв, яке, не зважаючи на війну, проявилося як на міжбанківському, так і на готівковому ринку. Також на збільшення пропозиції валюти вплинуло закінчення термінів конвертаційних валютних депозитів, які фізичні особи почали відкривати ще наприкінці минулого літа. Ще одним із факторів став дефіцит гривні в окремих фінансових компаніях та дрібних банках», — сказав він.
Директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько зазначила, що загалом за березень, національна валюта подорожчала більш ніж на 1 гривню — в останні дні місяця готівковий курс продажу долара знизився до 37,8−37,9 грн/$. Зважаючи на високу автономність готівкового валютного ринку та значну спекулятивну складову, однозначного пояснення цього тренду шукати не варто. Вочевидь, зміцнення гривні обумовлене збільшенням пропозиції валюти, в тому числі й з боку малих та середніх агровиробників, що навесні потребують гривні для підготовки до посівної.
Трохи більше валюти продавали й фізичні особи. При цьому ж знизилися й обсяги купівлі ними іноземної валюти. В абсолютних цифрах зміни у порівнянні з січнем-лютим не дуже суттєві, але обидва ці фактори призвели до скорочення середньоденного негативного сальдо по операціях фізосіб з валютою з $20−25 млн на день до $12−17 наприкінці березня. До речі, аналогічні тенденції протягом березня спостерігалися й на міжбанківському ринку.
Золотько вважає, що домовленість з МВФ — одна з небагатьох аналогічних позитивних новин, що дійсно вплинули на валютний ринок. «Справа навіть не в узгодженому кредиті, а в закріпленому в меморандумі двоетапному графіку виконання програми, згідно з яким повернення до плаваючого курсу ймовірне не раніше ніж за 12−18 місяців. Цей сигнал ринок зчитав достатньо однозначно», — сказала вона. Очікування, за її словами, щодо збереження фіксованого курсу разом з підвищенням ставок за депозитами в гривні строком від 3-х місяців найближчим часом буде тиснути на попит на іноземну валюту. Негативно впливатиме на курс продовження високо інтенсивних бойових дій на сході, невизначеність щодо «зернового коридору (в середині місяця).
Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю